شرایط کار دانشجویی در فنلاند

کار در فنلاند

کار دانشجوی در فنلاند

داشتن یک شغل نیمه وقت و کار دانشجویی در فنلاند می‌توانند روش خوبی برای به دست آوردن تجربه کار و ایجاد شبکه‌های ارزشمند در کنار تحصیل شما باشد. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا می‌توانند در شرایط‌های خاص در دوران دانشجویی مجوز کار دریافت کنند.

یافتن کار دانشجویی در فنلاند می‌تواند کاملاً چالش برانگیز باشد. زیرا همه رشته‌های تحصیلی فرصت اشتغال قبل از فارغ التحصیلی را ندارند. همچنین متقاضیان شغل ممکن است لازم باشد که با زبان فنلاندی یا سوئدی آشنایی داشته باشند. دانشجویان در فنلاند می‌توانند در طول دوره تحصیل تا 25 ساعت در هفته کار کنید. در تابستان و یا زمانی که دانشگاه تعطیل است، هیچ محدودیتی برای ساعت کاری وجود نخواهد داشت.

اجازه اقامت (Residence Permit) که توسط ویزای دانشجویی به متقاضیان داده می‌شود، این امکان را به شما می‌دهد که اگر کار شما مرتبط به مدرک تحصیلی شما باشد، می‌توانید بدون محدودیت کار کنید. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا همچنین می‌توانند تا یک سال پس از فارغ التحصیلی اقامت خود را نیز تمدید کنند (Extended Residence Permit).

 

حداقل حقوق در زمان دانشجویی در فنلاند چند یورو است؟

حداقل حقوق کار دانشجویی در فنلاند بین 7 تا 8 یورو در ساعت است. دانشجویان معمولاً بسته به پوزیشن و ساعات کاری بین 9 تا 13 یورو در ساعت درآمد دارند. شیفت عصر و یکشنبه‌ها شامل هزینه‌های بهتری است. بخشهایی مانند مهندسی نرم افزار و فناوری اطلاعات برای دانشجویان شرایط درآمدی بسیار خوبی را بدنبال خواهد داشت.

 

چه زمانی بدنبال کار باشیم؟

در طول سال دو ماه به خصوص وجود دارد که کارفرمایان به دنبال استخدام نیروی جدید هستند. در ماه دسامبر، درست قبل از تعطیلات زمستانی و درست قبل از تعطیلات تابستانی. به احتمال زیاد در این مواقع از سال کار پیدا می‌کنید، اما خوب است که از قبل اقدام کنید.

تا آنجا که می‌توانید درخواست کار ارسال کنید. پیشنهاد می‌کنیم مستقیماً با شرکتها تماس بگیرید تا نشان دهید که واقعاً انگیزه کافی برای کار را دارید. مکالمه تلفنی فرصتی را برای شما ایجاد می‌کند که احساس خوبی از خود به جای بگذارید.

 

انواع کار نیمه وقت برای دانشجویان در فنلاند

کار در رستوران، تمیز کردن یا تحویل غذا یا کار در روزنامه فروشی از مشاغل نیمه وقت دانشجویان بین المللی است. دانشجویانی که نظافت را به عنوان شغل نیمه وقت به کار می‌گیرند در مکان‌هایی مانند هتل‌ها، رستوران‌ها، کشتی‌ها، مراکز خرید یا و شرکت‌ها می‌توانند با این عنوان کار پیدا کنند.

اگر کار در رستوران یا کافه تریا را انتخاب کنید، ممکن است ظرف بشویید یا در آشپزخانه کمک کنید. برای انجام این نوع کارها، شما به یک گواهینامه به نام گذرنامه بهداشتی (Hygiene Passport) احتیاج دارید. این گواهینامه نشان می‌دهد شما اطلاعات لازم در رابطه با نحوه بسته بندی غذا و بهداشت محیط کار دارید.

کارفرمایان ترجیح می‌دهند دانشجویانی را که از قبل پاسپورت بهداشتی دارند استخدام کنند. بنابراین توصیه می‌کنیم قبل از اقدام به کار، این گواهینامه را دریافت کنید. این یک مدرک مهم در رزومه شما خواهد بود.

 

کجا دنبال کار بگردیم

طبق تجربه، مهمترین عامل فعال بودن و شبکه سازی در داخل و خارج از دانشگاه است. پرسش و پاسخ از دیگران، ابزاری بسیار قدرتمند است و افراد معمولاً از طریق توصیه یکی از دوستان یا آشنایان شغل پیدا می‌کنند. مشخصات LinkedIn خود را به روز نگه دارید و از خدمات شغلی در دانشگاه خود را به صورت مداوم بررسی کنید.

اطلاعیه‌های شغلی در وب سایت‌های کاریابی منتشر می‌شود. پورتال جستجوی شغل که توسط دولت منتشر می‌شود سامانه TE نامیده می‌شود. صفحات خصوصی جستجوی کار نیز شامل Monster ،Barona ،Adecco و The Hub است.

برخی از پورتال‌ها مانند Indeed و Duunitori وجود دارند که تبلیغات شغلی را ارائه می‌دهند. همچنین شرکت‌های معروف نظافت در فنلاند مانند Sol و Freska و شرکت‌های تحویل غذا مانند Foodora و Wolt اغلب به دنبال کارمندان جدید هستند.

 

چگونه می‌توان یک شغل نیمه وقت مرتبط با رشته خود پیدا کنیم؟

اگر می‌خواهید شغل مرتبط با رشته خود پیدا کنید، ممکن است زمان و تلاش بیشتری صرف این کار کنید. واقعاً مهم است که از روز اول شروع به ایجاد شبکه سازی بین دوستان خود کنید و به طور فعالانه از خدمات شغلی در دانشگاه خود استفاده کنید. این فرصت با هدف کمک به فارغ التحصیلانی که در جستجوی کار هستند، از سوی اداره مهاجرت به فارغ التحصیلان ارائه می‌شود.

برای آگاهی از فرصتهای کار در فنلاند می‌توانید به سایت Work in Finland و یا Jobs in Finland مراجعه کنید. همچنین توصیه‌ها و نکات کلی در مورد مکان و نحوه جستجوی شغل را می‌توان برای مثال در وب سایت InfoFinland یافت.

 

رشته‌های مورد نیاز کشور فنلاند

برخی از رشته‌ها در فنلاند بسیار مورد تقاضا هستند. طبق گزارش صنایع فناوری فنلاند (Technology Industries of Finland)، تا سال 2021 نیاز به بیش از 53000 کارمند جدید در بخش‌های Information ،Communication و Technology وجود خواهد داشت. به طور کلی، برنامه نویسان و دانشجویان فناوری اطلاعات در زمینه‌هایی مانند دیجیتال سازی، هوش مصنوعی، تجزیه و تحلیل داده‌ها و رباتیک در هنگام تحصیل شغل‌های نیمه وقت خوبی را دریافت می‌کنند.

همچنین بخشهای گردشگری و بهداشتی به نیروهای ماهر نیاز دارند. با این حال، در بخش مراقبت‌های بهداشتی باید حداقل مهارت‌های اساسی زبان فنلاندی (سطح B1) را داشته باشید. از این رو، بهتر است در ابتدای تحصیل، زبان فنلاندی را یاد بگیرید تا به آینده شغلی خود کمک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید