CV اروپایی و آمریکایی و تفاوت‌های آن‌ها

آماده سازی CV اروپایی و آمریکایی تفاوت زیادی دارد. بنابراین، ارائه نوع اشتباه سند ممکن است که شانس شما را برای موقعیت تحصیلی مورد نظر کم کند. به همین منظور قبل از آماده سازی CV، باید جغرافیای هدف خود را در نظر بگیرید.

 

فرق محتوایی کلی CV

در اروپا، یک CV تصویری کلی از تجربه و نقاط قوت شما را به‌عنوان یک متقاضی ارائه می‌دهد. همچنین نشان می‌دهد که شما برای موقعیتی که دنبال آن هستید صلاحیت کافی را دارید یا خیر. اما از طرفی یک CV آمریکایی هدف بسیار گسترده تری را ارائه می‌دهد و هویت شما را به‌عنوان یک محقق دانشگاهی مشخص می‌کند و نگاه عمیق تری به ارزیابان دانشگاهی و اساتید می‌دهد.

اساسا آماده سازی  CV در اروپا بهتر است دو صفحه باشد و به مطالب و جزئیات اصلی پرداخته شود. اما یک CV آمریکایی می‌تواند از تعداد صفحات بیشتری تشکیل شود. اما این مقدار نیز بهتر است که از سه یا نهایتا چهار صفحه تجاوز نکند و اضافه کردن صفحات بیشتر تنها با داشتن مقالات و پروژه‌های تحقیقاتی خاص پیشنهاد می‌شود.

هنگام نوشتن CV برای کشورهای اروپایی، فقط اطلاعاتی که کاملا مرتبط با موضوع درخواست (پوزیشن) است را وارد کنید. این از طرفی است که شما در نوشتن CV آمریکایی آزادی عمل بیشتری دارید و در واقع، انتظار می‌رود که شما لیست گسترده‌ای از پابلیکیشن‌ها (مقالات و کتاب) که تألیف کرده‌اید و پروژه تحقیقاتی که در آن مشارکت داشته‌اید را در این سند قرار دهید.

 

CV اروپایی می‌تواند جلوه‌های بصری متفاوتی داشته باشد و از رنگ‌ها برای برجسته کردن بعضی از بخش‌های مهم استفاده شود. این نوع CV بیشتر خواننده پسند است. اما CV آمریکایی دارای لحنی رسمی‌است، ظاهر بسیار ساده دارد و غالبا سیاه و سفید است. همچنین اطلاعات مقاطع تحصیلی برای CV اروپایی، به این صورت که بهتر است تمامی‌مدارک دانشگاهی حتی غیر مرتبط را بیان کنید، اما برای CV آمریکایی چنین مواردی نیاز نیست.

 

قرار دادن اطلاعات شخصی در CV اروپایی و آمریکایی

CV‌های آمریکایی هرگز شامل اطلاعات شخصی مانند وضعیت تأهل، سن، ملیت و تصویر شخص نیستند. به دیگر سخن، استانداردهای آمریکایی برای نوشتن CV فقط به شما امکان می‌دهد اطلاعات تماس رزومه خود را به اشتراک بگذارید. بدون عکس، وضعیت تاهل یا هر چیزی که به نژاد، سن یا ملیت شما اشاره کند. این کار غیرحرفه‌ای تلقی می‌شود و اکثر اساتید برای جلوگیری از ادعای تبعیض چنین رزومه‌ای را قبول نمی‌کنند.

با این حال، در اروپا، به اشتراک گذاشتن برخی اطلاعات شخصی در CV و همچنین عکس قابل قبول است. معمولاً به وضعیت تأهل و سن و حنسیت محدود می‌شود. می‌توانید اطلاعات بیشتری اضافه کنید، اما این اختیاری است. بعلاوه، بسیاری از دانشگاه‌های اروپایی ممکن است که حتی در صورت داشتن مدرک دانشگاهی، از شما اطلاعات اولیه مربوط به تجربه دبیرستان را نیز درخواست کنند که برخلاف CV‌های آمریکائی است.

 

در ادامه، اضافه کردن بخشی با عنوان علایق شخصی و سرگرمی‌ها ممکن است در CV آمریکایی گنجانده شود، اما در CV اروپایی به این بخش توجه بیشتری می‌شود و شامل اطلاعات شخصیتی/فردی شما است. در ایالات متحده، قرار دادن بخش Objective در CV تقریبا منسوخ شده است. اما می‌توانید بخشی با عنوان Summary که نقاط قوت و شایستگی‌های حرفه‌ای شما را برجسته کند را ارائه دهید که کاملا اختیاری است. در اروپا نیز، استفاده از Objective یا Summary می‌تواند وجود داشته باشد. با این حال، اگر هدفی را انتخاب می‌کنید، آن را منحصر به فرد کنید و از جملات کلیشه‌ای و تکراری خودداری کنید.

 

نمونه CV آمریکایی

CV-Sample_1     CV-Sample_2

 

دیدگاهتان را بنویسید