اصول طراحی پورتفولیو معماری

پورتفولیو معماری

پورتفولیو معماری را بهتر بشناسیم

هنگام اقدام برای فرصت شغلی و یا تحصیلی در معماری، باید مطمئن شوید که پورتفولیو عالی دارید. اگرچه یک کارت ویزیت هوشمندانه و جذاب ممکن و یا یک رزومه و یا CV در ابتدا به شما کمک کند تا ارزش خود را اثبات کنید، اما در اکثر موارد این پورتفولیو شما خواهد بود که نشانگر فعالیتهای شما است. به عبارت دیگر، ارزیابان برای قضاوت اینکه آیا استعدادهای ادعا شده شما در رزومه با پروژه‌های انجام شده توسط شما مطابقت دارد، از این شیوه‌ها استفاده می‌کنند. به این نقل قول که در ادامه ارائه شده خوب توجه کنید:

 

نمونه کارها یکی از بهترین روشهایی‌هایی است که برای کمک به قضاوت متقاضیان در اختیار داریم. این به ما امکان می‌دهد تا تصویری از ظرفیت‌های شما در طراحی، ایجاد چیزها، تفکر خلاقانه، فرمیابی، سازماندهی اطلاعات و مدیریت ایده‌های شما داشته باشیم. بنابراین مهم است که به دقت نحوه جمع آوری نمونه کارها را در نظر بگیرید.

 

این متن بخشی از صحبتهای اساتید دانشکده هنر دانشگاه ادینبورگ انگلستان است که اهمیت طراحی مناسب پورتفولیوی معماری و هنری را بیان می‌کند. در واقع پورتفولیو مجموعه ای از مطالب است که نشان دهنده مهارت‌ها، صلاحیت‌ها و توانمندی‌ها، پیشینه آموزشی، پژوهشی و تجربیات نرم افزاری شما است که بینشی از شخصیت و اخلاق کاری شما را فراهم می‌کند. در واقع به بیان ساده تر، پورتفولیو رزومه تصویری شخص است.

تمرکز نمونه کارها باید بر روی بهترین و جدیدترین کار شما باشد که به عنوان نماینده سایر پروژه‌های شما به بهترین وجهی بتواند دامنه گسترده تر و پیشرفت شما را نشان دهد. تا آنجا که ممکن است انواع کارهای مختلف را در آن قرار دهید. هر آنچه را که طراحی کرده اید ذخیره کنید و بعداً تصمیم بگیرید که چه چیزی را می‌خواهید در پورتفولیو خود بگنجانید.


پورتفولیو معماری

 

 

 

 

 

 

پورتفولیو نمونه ای از مهارت‌ها و تجربیات مربوط به حرفه شماست و باید منحصرا به سبک خلاقانه خود شما ارائه شود تا علاوه بر کمیت، دارای کیفیت بصری قابل قبولی باشد. پس شما می‌توانید تمامی‌پروژه‌های طراحی معماری، پروژه‌های اجرایی و ساخته شده، پروژه‌های هنری، اسکیسهای انجام شده و تحقیقاتی خود را در پورتفولیو قرار دهید. 

مهم است که نمونه کارهای شما حاوی بهترین کارها باشد. اما این را فقط به ارائه تصاویر محدود نکنید. طرح‌ها، مطالعات و نقشه‌ها را نیز وارد کنید. ارائه این نوع اطلاعات نقش مهمی‌در تفکر طراحی دارند و برای نشان دادن ظرفیت شما در تحقیق و کاوش در محیط طراحی مهم هستند. به دقت متن را چندین بار بازبینی کنید تا متن بدون اشتباه نگارشی و تایپی باشد. 

طول و حجم پورتفولیو معماری

جمع آوری نمونه کارها وقت گیر است. در حالت ایده آل (حداقل) می‌توانید یک نسخه دو صفحه ای از نمونه کارها برای پوزیشنها و یک نسخه طولانی تر برای مصاحبه‌ها داشته باشید. همینطور بهتر است که نسخه آنلاین از پورتفولیو داشته باشید تا بتوانید علاوه بر ارائه نسخه دو صفحه ای، لینک مربوطه برای بررسی بیشتر پروژه‌ها، از روش آنلاین بهره گیری شود. سعی کنید حجم فایل شما از 15 مگابایت بیشتر نشود. 

انتخاب تصویر

تعادل مناسب بین انواع مختلف تصویر را پیدا کنید. خوب است که نشان دهید می‌توانید به عنوان مثال نقشه‌های فنی را تولید کنید. بنابراین یک یا دو نقشه کافی است. به همین ترتیب، گرچه رندرهای واقع گرایانه چشمگیر هستند، اما برای نمایش مهارت واقعی شما به عنوان یک طراح، باید ارائه ای قوی داشته باشید.

چیدمان و جزئیات

از بهم ریختگی خودداری کنید و از فضای سفید نترسید. اگر بخشهای خالی در صفحات دارید، سعی کنید همین فضای خالی سفید حفظ شود. چرا که ارائه اطلاعات بیشتر می‌تواند علاوه تاثیر منفی درک نکات اصلی پروژه ایجاد کند. توجه داشته باشید که قدرت طراحی گرافیک در جزئیات کوچک نهفته است. استفاده مداوم از جزئیات به انسجام نمونه کارها منجر می‌شود.

پورتفولیو معماری


موارد زیر به طور معمول می‌بایستی به صورت بخش بندی در پورتفولیو معماری مشخص شود:

  • بیانیه اصالت پروژه (Statement of Originality): این بخش نوعی تائید اصالت پروژه است که که نشان می‌دهد این فعالیت توسط خود شما انجام شده است. به عنوان مثال: من اعلام می‌کنم که متن و اثر ارائه شده در این سند اصلی است و از منابع دیگری در ایجاد آن استفاده نشده است. همچنین باید بیان کرد که نباید بخشی از نمونه کارها را کپی کرد (توسط سایرین).

e.g. This portfolio belongs to [your name]. All documents are the property of the owner and cannot be copied or duplicated without permission. All parties mentioned in this document have granted permission to use their names

  • فلسفه کار (Work Philosophy): شرح مختصری از مبانی نظری و سمت و سوی فکری خود بنویسید. این بخش به این معنی بوده که به صورت کلی طرز فکری و بینش شما در طراحی پروژه‌ها از چه پیشینه فکری سرچشمه می‌گیرد و شعار شما در کارتان چیست.
  • اهداف شغلی (Career Goals): اهداف حرفه ای شما برای پنج سال آینده را بیان کنید.
  • رزومه کاری (Resume): (از لینک آنلاین برای ارائه رزومه استفاده کنید).
  • نمونه کارها (Work Samples): نمونه کارهای خود را به صورت تصویری ارائه دهید (شامل نمونه کارهای کلاسی و حرفه ای شما). همچنین می‌بایستی در مورد هر پروژه به صورت مختصر اطلاعاتی را ارائه دهید.
  • مهارت‌ها و تخصص‌ها (Skill Areas): مهارتهای رایانه ای شامل نرم افزارها، گواهینامه‌ها و دوره‌های تخصصی گذرانده شده، عضویت در سازمانها و کارهای داوطلبانه ای که انجام داده اید و همینطور شرکت در در کنفرانسها و سمینارها و مسابقاتی که برنده شده اید.
  • توصیه نامه‌ها (References): در نهایت نیز توصیه نامه‌های خود را قرار دهید. این توصیه نامه‌ها می‌توانند شامل اساتید یا شرکتهای حرفه ای باشند که صلاحیت‌های شما را تائید می‌کنند.

 

پورتفولیو معماری

منبع:

The University of Edinburgh

Archdaily

دیدگاهتان را بنویسید