پروپوزال دکتری و روش‌های نگارش آن برای اپلای و پذیرش معماری

پروپوزال دکتری (طرح تحقیقاتی) بخش اصلی برای هر برنامه تحصیلی در دانشگاه‌های خارج از کشور و اپلای محسوب می‌شود که بیان کننده هوش و ذکاوت شما و همچنین نشانگر آپدیت بودن شما در نسبت با حوزه تحقیقاتی است. این پست را با این سوال مطرح می‌شود که چطور می‌توانیم یک پروپوزال موفق بنویسیم؟ روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد که در این پست قصد داریم به آن‌ها بپردازیم.

 

 مهم ترین مسئله این است که «باید» وقت کافی برای نگارش پروپوزال در نظر بگیرید.

 

پر واضح هست که اولین روش برای نگارش پروپوزال، اطلاعات و سطح آگاهی خود شما است. یعنی اینکه بعضی افراد ممکن است مقالات مختلفی را یا پابلیش یا چاپ کرده باشند که به تبع آن، تعداد مقالات مختلفی را به‌عنوان بررسی پیشینه تحقیق مطالعه کرده‌اند و توانسته‍اند گپ تحقیق در آن موضوع را پیدا کنند.
روش پیشنهادی دیگر برای نگارش پروپوزال دکتری، یافتن حداقل 50 مقاله مرتبط با موضوع است. در بخش نتیجه گیری مقالات حرفه‌ای، توصیه برای مطالعات آینده وجود دارد. مخصوصا اگر بتوانید در یکی از مقالات چاپ شده استاد مورد نظرتان چنین بخشی را پیدا کنید، شانستان برای تائید شدن و حتی دریافت فاند چند برابر می‌شود.

 

پروپوزال

 

روش سوم، بررسی وب سایت اساتید یا پروفایل ریسرچ گیت (Researchgate) آن‌ها است. خیلی از اساتید در صفحه آکادمیک خودشان Ongoing Project را پروژه‌های در حال اجرا را قرار می‌دهند. شما می‌توانید از این طریق اساتید را متقاعد کنید که فیلد تحقیقاتی و تجربه کافی در این زمینه در اختیار دارید.

 

 

یکی دیگر از روش‌های نگارش پروپوزال بر اساس رویکرد تحقیقاتی دپارتمان و دانشگاه مورد نظرتان است. به دلیل ارتباط دانشگاه‌ها با صنعت، موسسات اولویت‌های پژوهشی را بر روی وب سایتشان معرفی می‌کنند. یا اینکه پروژه‌های اخیر انجام شده را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

 

 

روش آخر هم این استکه از استاد بخواهید موضوع پروپوزال به شما پیشنهاد بدهند. این مسئله کاملا بسته به نقطه نظر استاد دارد که پروپوزال را در ابتدا از شما بخواهند؛ و یا اینکه موضوع و کلمات کلیدی را به شما معرفی کنند تا شما اقدام به نگارش پروپوزال کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید