نحوه بررسی ISI بودن یک ژورنال

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که نیازمند این بوده­ اید تا از ISI بودن یک مجله و یا مجلات پشتیبان کنفرانس­ها مطلع شوید. کنفرانس­ها و مجلات بسیاری در صفحات رسمی‌خود ادعا می­کنند که دارای رتبه ISI هستند که قبل از هر اقدامی، می­بایست از صحت مشخصات مجله اطمینان حاصل کرد. بدین منظور منبع رسمی‌با آدرس http://mjl.clarivate.com وجود داشته که مشخص می­کند مجله موردنظر شما به اصطلاح جز Master Journal List است یا خیر. این وبسایت این امکان را به کاربران داده تا به سه طریق مشخصات مجله مورد نظر خود را جهت بررسی وارد نمایند.

 

به این ترتیب در کادر مشخص شده در تصویر بالا، می­توانید با در دست داشتن Full Journal Title و ISSN اقدام کنید و در غیر اینصورت می­توانید از کلمه­ کلیدی­های مشابه به مجله مورد نظر خود آن را جستجو کنید. در استفاده از این حالت­های سه گانه هیچگونه فرقی وجود ندارد. اگر می­خواهید از “Full Journal Title” برای جستجو استفاده نمائید، باید به صورت کاملا صحیح و دقیق، عنوان کامل مجله را وارد کنید. به عنوان مثال، مجله ­هایی منشتر می­شوند که در عنوان آنها از کلمه and  استفاده شده و اگر شما بجای واژه and از & استفاده کنید، نتیجه نادرست خواهد بود. نکته بسیار مهم در خصوص استفاده از ISSN این است که  که بعضی از مجلات به دو صورت Online version و Print version منتشر می­شوند که در اینصورت می­بایست از Print version ISSN  استفاده نمائید. در ادامه یک ژورنال به صورت نمونه مورد بررسی قرار داده شده است.

 
 

پس از وارد کردن اطلاعات ژورنال مورد نظر، میبایستی کادری معادل کادر بالا برای شما به نمایش در بیاید. به مشاهده چنین کادری، اینطور می‌توان بیان کرد که مجله مورد نظر دارای Coverage در Web of Science یا به اختصار WOS است. کاوریج WOS به چهار قسمت زیر تقسیم شده است که شامل:

 

از این بین، ایندکس (Emerging Sources Citation Index (ESCI با اینکه جز Master Journal List بوده، اما تحت عنوان ISI Listed شناخته می‌شود که ضریب تاثیر نیز برای آن در نظر گرفته نخواهد شد و سایر ایندکسها در این گروه از ESCI معتبرتر هستند. در ادامه، در تصویر بالا، شماره 1 نشان دهنده عنوان ژورنال، شماره 2، مشخصات ناشر، شماره 3، مشخصات مربوط به ISSN پرینت و آنلاین (در صورت موجود بودن) را ارائه داده و شماره 4 نیز بخش اصلی است. به این معنا که نوع کاوریج پوشش دهنده ژورنال و گروه ایندکسینگ ژورنال در این بخش قابل مشاهده است. اگر ژورنالی را بررسی کردید که کاوریج نداشت، آن ژورنال ISI WOS نیست.