پذیرش معماری در ایتالیا

پذیرش معماری در ایتالیا

بخش اول: اطلاعات کلی دانشگاه‌های ایتالیا

مطمئناً ایتالیا جذابیت‌های زیادی برای وسوسه کردن گردشگران و دانشجویان بین المللی دارد. مناظر متنوع، میراث فرهنگی و تاریخی عظیم، مکانهای نمادین و تاریخی از جمله کولوسئوم روم و برج پیزا، تاریخی چشمگیر از اختراعات و اکتشاف‌ها، که در کنار آن، می‌بایست این نکته را یادآور شد که دانشگاه‌های ایتالیا از جمه قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های جهان هستند. گذشته از آن، ایتالیا سابقه طولانی رهبری و نوآوری دارد. چهره‌هایی ایتالیایی مطرح شامل کریستوفر کلمب و مارکو پولو، انریکو فرمی‌(نخستین فیزیکدان راکتور هسته ای جهان)، لئوناردو داوینچی، که ثابت کرد جهان مسطح نیست، الساندرو ولتا، تحولی در صنعت برق (اصطلاح “ولت”) داشته و گالیله، که چهار قمر در حوالی مشتری کشف کرد و تلسکوپ را اختراع کرد که با آن ثابت کرد که زمین به دور خورشید می‌چرخد. لیست متفکران و مخترعین مشهور ایتالیایی، از طراح عینک و دستگاه اسپرسو گرفته تا اتومبیل و ادوکلن ادامه می‌یابد. سرچشمه کلمه “دانشگاه” نیز به ایتالیا نسبت داده می‌شود، و دانشگاه بولونیا به نظر می‌رسد یکی از قدیمی‌ترین در جهان است.

نام رسمی: جمهوری ایتالیا (RepubblicaItaliaa).
پایتخت: رم (روم)، نام مستعار “شهر ابدی”.
مبلغ مورد نیاز برای هزینه‌های زندگی: 12،000 یورو (13.500 دلار آمریکا) در سال.
میانگین شهریه برای دانشجویان بین المللی کارشناسی: از 900 یورو (1،000 دلار آمریکا) در سال.
مرز با فرانسه، سوئیس، اتریش و اسلوونی.

حدود 90 دانشگاه در ایتالیا وجود دارد که اکثریت بودجه آنها به صورت دولتی با تأمین می‌شوند. همچنین تعدادی مرکز تخصصی، پلی تکنیک و سایر آکادمی‌ها وجود دارند که بخشی از بخش آموزش عالی را تشکیل می‌دهند. در مجموع 30 دانشگاه در ایتالیا در رتبه بندی‌های دانشگاه QS 2019 حضور دارند، که از این تعداد 12 دانشگاه رتبه 500 برتر جهان را دارا هستند. پنج گروه برتر عبارتند از:

دانشگاه پلی تکنیک میلان (Politecnico di Milano)

Al Politecnico di Milano 100 nuovi ricercatori - Il Sole 24 ORE

دانشگاه پلی تکنیک میلان بزرگترین دانشگاه فنی ایتالیا با حدود 42000 دانشجو است. این دانشگاه دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را در رشته‌های مهندسی، معماری و طراحی ارائه می‌دهد. این دانشگاه در سال 1863 تأسیس شد و قدیمی‌ترین دانشگاه میلان است. دانشگاه پلی تکنیک میلان دو پردیس اصلی در شهر میلان دارد که بیشتر فعالیت‌های تحقیق و تدریس در آن قرار دارد و همچنین سایر پردیس‌ها در پنج شهر دیگر در مناطق لومباردی و امیلیا-رومانا واقع است. طبق رتبه بندی دانشگاه‌های جهانی QS برای موضوع “مهندسی و فناوری”، در سال 2020 به عنوان بهترین دانشگاه در جهان رتبه بندی شد. این کشور در رشته طراحی، در رده ششم در سراسر جهان، هفتم برای مهندسی عمران و سازه و مهندسی مکانیک و یازدهم برای معماری قرار گرفته است.

دانشگاه تحصیلات تکمیلی سنت آنا ایتالیا (Sant’Anna School of Advanced Studies)

STALS | Sant'Anna School of Advanced Studies

دانشگاه تحصیلات تکمیلی سنت آنا ایتالیا یک دانشگاه تحقیقاتی ویژه دولتی است که در شهر پیزا واقع شده و در زمینه علوم کاربردی فعالیت می‌کند که از طریق آزمون عمومی‌سختگیرانه با آزمون کتبی و شفاهی و با میزان 5٪ میزان پذیرش متقاضیان را انتخاب می‌کند. به همه آنها بورس تحصیلی کامل با بودجه دولتی اعطا می‌شود که شامل اقامت، غذا، و کمک هزینه تحقیقاتی و سفر تخصیص داده می‌شود. در عوض، از آنها انتظار می‌رود بالاترین استانداردهای تحصیلی و تحقیقاتی خود را هم در مدرسه و هم در دانشگاه‌های همکار داشته باشند.

دانشگاه پیزا (Scuola Normale Superiore di Pisa)

Scuola Normale Superiore - Pisa (SNS) Pisa Higher Normal School ...

یک موسسه دانشگاهی آموزش عالی مستقر در پیزا و فلورانس است که در حدود 600 دانشجوی کارشناسی و کارشناسی ارشد  و دکترا دارد. این بنا در سال 1810 با حكم ناپلئون تأسیس شد. شخصیت‌های برجسته دنیای علم، ادبیات و سیاست در این دانشگاه تحصیل کرده اند. تحقیقات علمی‌یکی از اصلی ترین مأموریت‌ها و بخشی جدایی ناپذیر از سیاست این دانشگاه محسوب می‌شود. رشته‌ها شامل علوم کشاورزی و بیوتکنولوژی، علوم پزشکی، مهندسی بیوروبوتیک، انفورماتیک و ارتباطات، علوم اجتماعی، اقتصاد و مدیریت، قانون و سیاست است.

دانشگاه بولونیا (Università di Bologna)

University of Bologna - Italy | Alma Mater Studiorum | University ...

دانشگاه بولونیا یک دانشگاه تحقیقاتی در بولونیا ایتالیا است. در سال 1088 توسط انجمن صنفی متشکل از دانشجویان تأسیس شده است و جز قدیمی‌ترین دانشگاه جهان محسوب می‌شود. همچنین یکی از موسسات دانشگاهی برجسته در ایتالیا و اروپا نیز است. این دانشگاه یکی از معتبرترین دانشگاه‌های ایتالیا است که معمولاً در رتبه‌های اول رده بندی ملی قرار دارد. این دانشگاه در راونا، فورلی، سسنا و ریمینی و یک واحد دانشگاهی در خارج از کشور در بوینس آیرس آرژانتین دارد. با توجه به شهرت بین المللی ، دانشگاه بولونیا در بین 5 دانشگاه برتر ایتالیا در رده بندی‌های اصلی بین المللی قرار دارد.

دانشگاه ساپینزا رم (Sapienza – Università di Roma)

Sapienza Università di Roma – Objetos – CIVIS - A European Civic ...

یک دانشگاه تحقیقاتی است که در سال 1303 تاسیس شد. این دانشگاه یکی از معتبرترین دانشگاه‌های ایتالیا و جهان بوده که معمولاً در رده بندی‌های ملی و در جنوب اروپا رتبه اول را کسب کرده است. در سال 2018 این دانشگاه در رشته‌های کلاسیک و تاریخ باستان در رتبه اول جهان قرار گرفت. ساپینزا فارغ التحصیلان برجسته متعددی از جمله بسیاری از برندگان جایزه نوبل، روسای پارلمان اروپا، روسای چندین کشور، چهره‌های برجسته مذهبی، دانشمندان و فضانوردان را آموزش داده است. در سپتامبر سال 2018، در فهرست 100 دانشگاه برتر در رتبه بندی QS قرار گرفت.

بخش دوم: نحوه پذیرش و شرایط زندگی

به طور کلی، اولین قدم این است که با دانشگاه منتخب خود تماس بگیرید تا شرایط ورود به برنامه شما  را بررسی کند. پس از تایید صلاحیت، باید یک فرم درخواست، قبل از ثبت نام در دانشگاه را به همراه مدارک مربوطه به سفارت ایتالیا یا کنسولگری در کشور مبدا خود ارسال کنید. مدارک می‌بایستی به صورت ایتالیایی باشد. اسنادی که ممکن است لازم باشد ارائه دهید شامل موارد زیر است:

 • فرم درخواست تکمیل شده برای دریافت نامه صلاحیت تحصیلی و واجد شرایط بودن؛
 • تکمیل فرم پیش ثبت نام مربوطه؛
 • آماده سازی و ارسال مدارک تحصیلی خود؛
 • ریزنمرات و ارائه سیلابس درسی گذرانده شده؛
 • دو قطعه عکس پاسپورتی که یکی از آنها باید امضا شود؛
 • هرگونه اسناد دیگری که می‌تواند به عنوان پشتیبان شما باشد (ترجمه شده به ایتالیایی).

شما همچنین ممکن است نیاز به ارائه مدرک مهارت در ایتالیایی ارائه دهید. اگر دانشجوی اتحادیه اروپا باشید، سفارتخانه ای که از طریق آن درخواست داده اید، نامه واجد شرایط بودن و مناسب بودن را برای شما ارسال می‌کند. سپس سفارت اسناد شما را به دانشگاه منتخب ارسال می‌کند و تأیید قبولی (یا رد) را مستقیماً از دانشگاه دریافت خواهید کرد. اگر دانشجوی غیر اتحادیه اروپا باشید، سفارت یا کنسولگری ایتالیا متوجه می‌شود که آیا مدارک شما معیارهای دریافت ویزای تحصیل در ایتالیا را دارد یا خیر.

 • تائیدیه اسکان مناسب در ایتالیا؛
 • بودجه کافی برای تأمین هزینه‌های احتمالی شما هنگام تحصیل در ایتالیا (از جمله شهریه، اسکان، مل و نقل، کتاب درسی و هزینه‌های زندگی). این در حال حاضر حدود 6 هزار یورو (6،600 دلار آمریکا) در نظر گرفته می‌شود؛
 • اینکه می‌بایست بودجه کافی داشته باشید تا بتوانید در پایان تحصیلات خود به کشور مبداء خود برگردید یا اثبات این موضوع را داشته باشید که قبلاً بلیط برگشت خریداری کرده باشید؛
 • توافق نامه بیمه درمانی؛
 • گواهی پرداخت هزینه دانشگاه.

بیشتر اوقات درخواست ویزا رایگان است. اما ممکن است برخی از متقاضیان هزینه پردازش ویزا را بپردازند. مدارک تکمیلی شامل:

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا؛
 • شواهدی مبنی بر پرداخت هزینه درخواست ویزا (در صورت وجود)؛
 • گذرنامه معتبر حداقل برای مدت سه ماه پس از پایان دوره.

شهریه، هزینه‌های زندگی و کمک‌های مالی در ایتالیا

شهریه دانشگاه‌ها در ایتالیا بسته به موسسه و دوره متفاوت است، زیرا موسسات نرخ‌های خاص خود را تعیین می‌کنند. طبق دستورالعمل‌های دولت، متوسط هزینه‌ها بین 900 تا 4000 یورو (1 تا 400 هزار پوند) در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا در سال است، در حالی که دانشگاه‌های خصوصی گران تر خواهند بود. برخی از دوره‌های تخصصی همچنین ممکن است هزینه‌های بالاتری را شامل شود، در حالی که دانشجویان دکترا که از دانشگاه منتخب خود کمک هزینه دریافت می‌کنند، نیازی به پرداخت هزینه ندارند. از نظر هزینه‌های زندگی، برای تأمین هزینه‌های اقامت، غذا، حمل و نقل، سرگرمی‌و سایر هزینه‌ها، تقریباً 12000 یورو در سال (13.500 دلار آمریکا) در سال نیاز دارید، با هزینه‌های بالاتر در شمال کشور. شهرهای بزرگ و مناطق توریستی نسبت به شهرهای کوچکتر، به ویژه در شمال ایتالیا ، گران تر خواهند بود. دانشجویان بین المللی واجد شرایط دریافت بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های مشابه دانشجویان محلی هستند که براساس شایستگی دانشگاهی یا نیاز مالی ارزیابی می‌شوند. این امر در مورد بورس‌های تحصیلی، وام‌های دانشجویی، کمک هزینه مسکن و ژتون غذا نیز صدق می‌کند. این خدمات توسط دفتر DSU دانشگاه اداره می‌شود، همچنین شامل اطلاعات و خدمات مفیدی برای دانشجویان از جمله مشاوره، فعالیت‌های خارج از برنامه درسی، ورزشی، حمل و نقل و سایر موارد عملی است.

ورود به ایتالیا

پس از ورود به ایتالیا، همه دانشجویان (از جمله دانشجویان داخل اتحادیه اروپا) باید برای اجازه اقامت (Permesso di Soggiorno) اقدام کنند. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا در ویزای دانشجویی طولانی مدت (بیش از 90 روز) باید طی 8 روز پس از ورود، خود را به اداره پست محلی معرفی کند، در حالی که اتباع اتحادیه اروپا باید طی سه ماه این اقدام را انجام دهند. دانشجویان بین المللی پس از ورود باید اعلامیه حضور خود را (Dichiarazione di Presenza) را به پلیس محلی (Questura) ارائه دهند. شما باید اظهارنامه حضور یا اجازه اقامت را با خود حمل کنید، زیرا ممکن است از شما خواسته شود که آن را به پلیس یا افسران امنیت عمومی‌نشان دهید.