بورسیه تحصیلی کشور سوئیس به متقاضیان ایرانی

بورسیه‌هایعالی دکتری توسط دولت سوئیس برای دانشجویان خارجی از طریق کمیسیون فدرال بورس‌های تحصیلی

وزارت امور اقتصادی فدرال
آموزش و پژوهش EAER
کمسیون بورس‌های تحصیلی فدرال
برای دانشجویان خارجی FCS

بورسیه دکتری

شروع سال آکادمیک 2021-2022

کشور: ایران

شروع از تاریخ: 20 مرداد 1399

تا تاریخ: 22 آبان 1399

دانشگاه‌های مربتط با بورسیه که قادر خواهید بود در آنها ثبت نام کنید:

University of Basel / University of Bern / University of Fribourg / University of Geneva / University of Lausanne / University of Lucerne / University of Neuchâtel / University of St. Gallen / University of Zurich / Università della Svizzera italiana

موسسات فناوری فدرال:

Swiss Federal Institute of Technology Lausanne (EPFL)
Swiss Federal Institute of Technology Zurich (ETHZ)
Research Institutes of the ETH Domain (PSI; WSL; EMPA; EAWAG)
Graduate Institute of International and Development Studies (IHEID)

بورس تحصیلی فقط برای تحصیل در مقطع دکتری تمام وقت در سوئیس معتبر خواهد بود و  برای برنامه‌های دوره دکتری مختلط (پاره وقت در سوئیس و پاره وقت در کشور دیگر) معتبر نیست. همینطور فرصتهای تحصیلی تعریف شده یا فلوشیب نیز تنها در دوره 12 ماهه با نظارت دو استاد انجام خواهد شد. این بورسیه تحصیلی برای تمامی‌گرایش‌ها و رشته‌ها در نظر گرفته شده است. بورس تحصیلی fi مبلغ پرداختی ماهانه 1920 فرانک سوئیس در نظر گرفته شده است. از این مقدار، هیچگونه کمک هزینه برای خانواده دانشجویان تعیین نشده است. همینطور هیچ پشتیبانی مالی برای کارهای میدانی یا کنفرانس‌ها وجود ندارد. اما پذیرفته شدگان بورس تحصیلی کمک هزینه بلیط پرواز برای بازگشت به کشور مبدا خود را دریافت می‌کنند (ارائه شده در پایان دوره). مقدار 300 فرانک سوئیس تحت عنوان کمک هزینه ویژه اقامتی یک بار در ابتدا دوره پرداخت می‌شود. کارت حمل و نقل عمومی‌کرایه یک ساله ارائه خواهد شد. خدمات پشتیبانی شامل سفرهای مختلف، شام و تورهای تفریحی  برای دارندگان بورس تحصیلی دولت سوئیس ترتیب داده شده است.

مدارک مورد نیاز شامل:

 • مدرک کارشناسی ارشد یا مدرک دانشگاهی معادل آن قبل از تاریخ 31 جولای 2021 (گواهی مدرک) که توسط دانشگاه سوئیس به رسمیت شناخته شود. به عنوان اثبات، این مدرک باید قبل از شروع بورس تحصیلی به کمیسیون فدرال بورس‌های تحصیلی ارائه شود.
 • تاریخ تولد متقاضی پس از 31 دسامبر 1985 (10 دی 1364) باشد.
 • متقاضیان می‌بایستی قبل از اقدام برای این بورسیه، تائیدیه یک استاد در دانشگاه‌های یادشده را دریافت کرد باشند. به این صورت گه اگر استادیار از متقاضی حمایت می‌کند، یک استاد تمام که در تمام بورس تحصیلی مجاز به نظارت دانشجویان دکتری است، نیاز بوده تا نامه پشتیبانی را امضا کند.
 • نگارش پروپوزال با ارائه برنامه زمان بندی الزامی‌است.
 • متقاضیان باید از مهارتهای لازم زبان استفاده کنند که برای مطالعات / تحقیقات دکتری لازم باشد.
 • متقاضیانی که از ابتدای بورس تحصیلی بیش از یک سال در ماه سپتامبر در سوئیس بوده اند، واجد شرایط نیستند. متقاضیانی که قبلاً از بورس تحصیلی عالی دولت سوئیس بهره مند شده اند ، واجد شرایط ورود به بورس دوم نیستند.
 • نامه درخواست ثبت نام بورسیه فدرال امضا شده به همراه عکس.
 • ارائه رزومه پژوهشی و جوایز و …
 • انگیزش نامه حداکثر در دو صفحه.
 • پروپوزال حداکثر در 5 صفحه روی فرمت ارائه شده.
 • نامه تائیدیه استاد به همراه رزومه کوتاه وی که عضو هیات علمی‌در یکی از دانشگاه‌های یاد شده باشد.
 • دو توصیه نامه که توسط فرم ارائه شده، آماده شود.
 • ارائه تمامی‌مدارک تحصیلی ترجمه شده به زبان انگلیسی.
 • گواهی پزشکی امضا شده (جزئیات را قرار داده اند).
 • دو نخسه کپی از پاسپورت.

همینطور این اخبار بیان داشته که دریافت این بورسیه مبنی بر ارائه پذیرش تحصیلی نبود و این نیز به صورت دو پروسه جداگانه است. به این معنی که متقاضیان می‌بایستی موازی با ثبت نام در این بورسیه، از دانشگاه‌های معرفی شده نامه پذیرش دریافت کنند. اما هیچ تضمینی خواهد بود که با دریافت پذیرش تحصیلی، این بورسیه نیز به متقاضیان اعطا شود. همینطور متقاضیان باید نامه پذیرش از دانشگاه را قبل از به اتمام رسیدن مهلت ثبت نام در بورسیه فدرال را دریافت کرده باشند. تمامی‌مدارک می‌بایستی به صورت یک نسخه اصلی و یک نسخه کپی شد از آنها به زبان انگلیسی آمده شود.

جهت مشاهده نامه اصلی خبر اینجا کلیک کنید.